CHP’li Günaydın: Merkez Bankası Başkanı vatandaşın nasıl ezildiği umursamamaktadır

 CHP’li Gökhan Günaydın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan’ın açıkladığı ‘Enflasyon Raporu 2024 hakkında açıklama yapıyor.

Günaydın’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Merkez bankası Başkanı yüzde 70 olan gıda enflasyonunu yıl sonu itibariyle yüzde 35,5 olarak öngördüğünü söylüyor. Başkanı ben pazara çıkmaya davet ediyorum. eskiden kırmızı et alamadığı için beyaz et alan vatanda, artık tavuk etindeki artışlarla da beyaz et tüketemiyor. Soruyorum Merkez Bankası Başkanı’na gıda enflasyonunu yüzde 70’den yüzde 35’e indirmek için Merkez Bankası veya hükümet nasıl bir önlem aldı ki yarıya düşeceğini ön görüp tahminde bulunuyor?

Daha önemlisi bir iktisat politik okuma yapmak zorundayız. 

Başkan ‘para politikalarında olan kararlı duruşumuz enflasyonu aşağı doğru çekecek’ kararlı duruş dediğiniz faizi yüzde 50 civarında tutmaktır. Bu para politikanızı destekleyen mali politikanız yok. 

‘Kredi faizlerinin geldiği durum itibariyle iç talebin yavaşlamaısndna’ bahsediyor. Merkez Bankası Başkanı.  Yeni diyor ki tüketici kredileri o kadar artmış ki kimse kullanamaz ve dolayısıyla harcama yapamaz demek. Bunu iç talebi daraltmanın bir vesilesi olarak görüyor. Kredi kartlarındaki faiz oranlarının arttırılması vatandaşın temel ihtiyaçlarını kredi kartları üzerinden görebilmesi olanağını da ortadan kaldırıyor. Merkez Bankası Başkanı’na göre bu iç talebi baskılamak ve enflasyonu düşürmektir. Vtatandaşın nasıl ezildiğini ne görmekte ne umursamaktadır. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x